Британският актьор Идрис Елба ще се премести да живее в Африка през следващото десетилетие, за да подкрепи филмовата индустрия на континента, съобщи Би Би Си.
Елба, който е на 52 години, стои зад новия проект за изграждане на филмово студио на танзанийския остров Занзибар, както и на друго такова в столицата на Гана - Акра.
Графити фестивал на тема "Пристанище на 60 корабни статуи" ще се състои в Русе от 15-и до 19-и октомври тази година. Това съобщиха организаторите от сдружение "Екоарт" в града.
Във фестивала ще се включат осем визуални артисти, които ще създадат съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища.
В Доходното здание в последния ден от фестивала ще бъде открита и изложба с резултатите от творческия процес.
"Графитите са символ на най-ярката демократична и публична форма на младежко изкуство. Темата "Пристанище на 60 корабни статуи" отправя към наследството на Римската империя и нейната граница - Дунавския Лимес. Името на Русе от тази епоха е Сексагинта Приста и се разчита като "Пристанище за 60 кораба", обясняват още организаторите.
Проектът на сдружение "Екоарт" се финансира по програма "Култура" на Община Русе.
Художествени произведения на млади творци от Националната художествена академия, чрез които споделят своето виждане по темата за трансформациите за устойчиво бъдеще, ще бъдат представени в столичната галерия Nova Art Space. Експозицията ще бъде открита на 29 октомври и ще остане там до 10 ноември, съобщават организаторите.
Изложбата „Трансформации за по-устойчиво утре“ е съвместно събитие на „Промени картинката“ - информационната кампания на „Филип Морис“ - България и „Орбико“ - България. „Гостите на изложбата ще могат да се запознаят и с фактите за сериозния проблем със замърсяването на околната среда с неправилно изхвърлени фасове и други отпадъци и да разберат как могат да „променят картинката“ чрез интерактивната видео инсталация на кампанията“, отбелязват от екипа.
„Филип Морис&ldquo
Осем пешеходни зони ще има за първи път в стария софийски център по време на фестивала „КвАРТал“ тази година, съобщават организаторите.
„Улица „Екзарх Йосиф", от Пожарната до „Дом на киното“, ще ни води по по-малките и пешеходни участъци през целия стар исторически център с много изложби, арт инсталации, музика, кинопрожекции, градски турове, творчески работилници, с които ще се пренесем в началото на миналия век, ще извадим архивите, снимките, историите, ще влезем в домовете, ще чуем разказите от първо лице и се насладим на културната програма, преразказваща историите на квартала , а атмосферата ще ни пренесе в някогашния бохемски квартал и духа на стара София“, разказват организаторите.
Пешеходни зони ще са паркингът пред НАГ – между улиците „Сердика” и „Искър&rdq
Септемврийските празници във Велико Търново продължават с „Акордеонни импресии“ на Калоян Куманов, съобщиха от отдел „Култура“ в Община Велико Търново.
„Акордеонни импресии“ е най-новият музикален проект на акордеонистта Калоян Куманов. С него той ще гостува на 17 септември, вторник, в Летния театър във Велико Търново.
Това е един вълнуващ концерт, който ще докосне душите на публиката с танго, поп, класика, барок, блус и прогресив рок звучене, а изненадата и разликата на този концерт-проект е, че всичко това се представя с основен инструмент акордеон, посочи Нелина Църова, директор на Дирекция „Култура“. Негови партньори на сцената ще са едни от най-изявените музиканти и виртуози – Стоян Янкулов Стунджи – ударни и перкусии, Юлиан Янев – пиано, кийборд, Радослав Славчев Riverman – бас, Мирослав Иван
Класическа музика, изпълнена от участниците в четвъртото издание на „Академия Роза“, огласи централния площад на Шипка и събра стотици почитатели на музикалното изкуство в първия ден от тазгодишните „Богородични празници“. Деца от музикални училища в България и чужбина изпълниха произведения на признати български и чуждестранни композитори под диригентството на именития Максим Ешкенази, а специален гост беше цигуларят Марио Хосен. Организатори са фондация „Академия Роза“, а тазгодишното издание на форума се осъществява с подкрепата на Национален фонд „Култура“.
Официални гости на събитието бяха Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, заместник-кметът на община Казанлък Аксения Тилева, секретарят на общинската администрация Гинка Щерева. Присъства и световно признатият композитор Цветан Добрев, ко
Актьорът е роден в Лондон. Майка му е от Гана, а баща му от Сиера Леоне. Елба е силно привързан към Африка. Той иска да използва своята популярност и влияние, за да подкрепи разрастващия се филмов бизнес, тъй като според него е жизненоважно африканците да разказват собствените си истории.
„Със сигурност бих обмислил да се установя в Африка. Даже е по-точно да кажа, че не обмислям, а това ще се случи“, каза той в интервю по време на конференция посветена на киното в Африка в Акра, Гана.
България ще бъде домакин на Общото събрание на CISAC – световната авторско-правна конфедерация, която обединява 227 организации – членове от 116 държави, съобщават от българското дружество на композитори и автори „Музикаутор“, домакин на събитието.
По думите им новината е потвърдена от централния офис на CISAC в Париж, а датата е 28 май 2025 г. У нас се очаква да пристигнат над 300 делегати от целия свят, които ще обсъдят действията на организацията за развитие на музикалната индустрия в глобален план.
„Това е потвърждение за „Музикаутор“, че международните ни партньори показват високо ниво на доверие към българското дружество, като отчитат усилията и постигнатите резултати въпреки сложната среда за развитие на авторските права в България“, посочи изпълни
Галерия „Васка Емануилова“ представя изложбата „Николай Шмиргела. Голото тяло – изследване на формата“.
Експозицията ще бъде открита на 19 ноември и ще продължи до 11 февруари, съобщават организаторите.
„Николай Шмиргела. Голото тяло – изследване на формата“ е изложба, която проследява пластичните търсения на автора в края на 60-те и началото на 70-те години на XX век. Къпещи се, тоалет, размисъл и свян - голите скулптурни тела в различни състояния непосредствено кореспондират с неговите рисунки от този период“, отбелязват от екипа.
По думите им в експозицията се включват и няколко по-ранни произведения, които дават по-пълна представа за творчеството на художника, учил декоративни изкуства и скулптура в Художествената академия през 30-те години на XX век.
Те уточняват, че в основата на изло
От 17 септември Националният политехнически музей (НПТМ) ще бъде домакин на новата фотографска изложба „София, уловена във времето“. Тя е създадена от Елина Нинова – фотограф и журналист и представя някои от най-емблематичните здания на София, построени през вековете и оцелели до наши дни, съобщиха от екипа на музея.
В експозицията са включени предимно снимки на обществени, търговски и жилищни сгради, построени в периода след Освобождението, когато има значителен растеж в строителната индустрия и столицата бързо придобива модерен европейски вид. Не са пропуснати и архитектурни паметници от предходни епохи, като раннохристиянската базилика "Св. София", дала името на града и др.
Работата на Елина Нинова подчертава разнообразието от архитектурни стилове, представени в града. Особен интерес предизвикват изображенията на обектите, съчетаващи европейските с
Испанският режисьор Педро Алмодовар ще получи почетната награда за цялостно творчество "Доностия" на кинофестивала в Сан Себастиан, който ще се проведе от 20 до 28 септември, предаде АФП, като цитира организаторите на форума.
"Освен с артистичния си талант и разпознаваемия визуален стил - личността му прозира от художествената реализация до саундтрака. Киното на Педро Алмодовар се отличава с женските персонажи, режисурата на актьорите, смелия подход към теми като ЛГБТК+ вселената", се казва в прессъобщение на ръководството на тазгодишния филмов форум, провеждан за 72-ри път.
Алмодовар, който е на 74 години, ще получи наградата на 26 септември, непосредствено преди прожекцията на най-новия му филм и първи, заснет на английски език - The Room Next Door, с участието на Джулиан Мур и Тилда Суинтън.
Суинтън ще му връчи отличието.
През май фестивалъ
Изложбата с близо 200 дизайнерски творби на Салвадор Дали остава да гостува в Ямбол до 20 септември поради голям интерес, съобщиха от културния отдел на Общината. Тя е от частната колекция "Кесаури" (Франция) и бе открита в културно-информационния център „Безистен“ в началото на април тази година.
Изложбата представя различни области от творчеството на известния испански художник, скулптор, кинодеец и писател – рекламни творби, вратовръзки, ситопечат върху коприна, сребърни барелефи, бижута, скулптури, гоблени и експонати свързани с родния му град Фигерас.
Любопитен акцент в нея е разделът, който показва творения на Дали в областта на козметиката. През 1981 г., след като завършва картината „Привидение на Афродита Книдска“, той скицира шише за парфюм, впечатлен от богинята на красотата и любовта. Точно тази скица вдъхновява
„С Божията помощ мисля, че ще успея да се преместя през следващите пет, десет години. Искам да подпомогна тукашната филмовата индустрия. Това е 10-годишен процес и тъй като няма да мога да свърша работата си, както трябва, от друга държава, трябва да съм в тук, в Африка.“
В духа на панафриканизма той не се ангажира да живее на определено място. „Ще живея в Акра, във Фрийтаун (столицата на Сиера Леоне), в Занзибар. Ще се опитам да отида там, където се разказват истории, тъй като това е наистина важно.“
Елба смята, че е от съществено значение африканците да заемат централно място в целия процес на създаване на филми. Това означава да участват в процеса на работа пред и зад камера, да усвоят методите на финансиране, разпространение, маркетинг и показването на крайния продукт.